Samarbete kring P17 LBK - SSK

Efter flera års samarbete på A-lagsnivå mellan Ljusdal och Selånger, utökas nu samarbetet med ett gemensamt P-17 lag. Tanken är att laget har sin bas i Ljusdal vilket kommer kräva ett antal resor för våra killar i vinter för träning och matcher. 

Laget har redan träffats genom att spelare, ledare och föräldrar från Selånger reste ner förra helgen till Ljusdal för att börja bygga relationer samt spela två matcher.
 

Så här ser ledarna för grabbarna på detta samarbetet. Vi  strävar efter utveckling för våra spelare och tack vare samarbetet med Ljusdal och delaktighet i SSK A-lag kommer våra killar verkligen få förutsättningar att kunna växa som unga vuxna och bandyspelare. Vi ser fram emot kommande seriespel med Ljusdal.

Vi kommer under vintern att fortsätta följa laget under säsongen.
 

Kommentera gärna:

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter