Inför seriepremiären: SSK-ÖBS




Här är dom! De löjligt sköna lirarna som ska ta Selånger till Allsvenskan med sin löjligt sköna sambabandy. Det är lättare sagt än gjort att gå upp, men vi ska göra ett försök i alla fall.
Vi inleder alltså mot Östersund som vi drämde dit med 13-1 förra helgen och då kan man tro att vi ska vinna lätt igen. Vi hoppas förstås på det, men med lite avslagen inställning och en motståndare som gör förändringar kan det plötsligt stå 3-3 i halvtid och så har man kniven mot strupen.
Dramatiskt.
- Danne Edström är tillbaka i tröja nummer 44. Tackar, tackar.
- Greger har dragits med halsont och är tveksam till start.
- André har varit sjuk hela veckan, men räknar med spel.
- Alla andra är i toppform och kommer sprudla av liv och utföra bandykonster på allra högsta nivå. Eller i alla fall på division 1-nivå.
Kul med prempa! Tråkigt för Giffarna som lär tappa större delen av sin publik när de ska försöka rädda kontaktet mot Halmstad samtidigt som bandyglamouren sveper in över stan.
PDSG!
Selånger SK Bandy - Östersunds BS
Lördag 17 november 13.15
Gärdehov ("mittemot Obs! Visste du inte det?")
Kommentera gärna nyheten:
Nyhetsarkiv
- ▼ 2023 (3)
- ► 2022 (12)
- ► 2021 (13)
- ► 2020 (23)
- ► 2019 (17)
- ► 2018 (67)
- ► 2017 (74)
-
►
2016 (96)
- ► december (12)
- ► november (12)
- ► oktober (7)
- ► september (6)
- ► juli (1)
- ► juni (3)
- ► maj (5)
- ► april (6)
-
►
mars (13)
- Garba klar: ABSOLUT inga planer på att sluta
- Nyheten om Öckes 55-årskontrakt mest läst på Sundsvalls Tidnings sajt
- ► februari (15)
- ► januari (16)
-
►
2015 (62)
- ► december (9)
- ► november (12)
- ► oktober (12)
- ► september (6)
- ► augusti (1)
- ► juli (1)
- ► juni (1)
- ► maj (2)
- ► april (2)
- ► mars (7)
- ► februari (5)
- ► januari (4)
- ► 2014 (55)
- ► 2013 (84)
- ► 2012 (91)
- ► 2011 (42)
Senaste kommentarer
-
Andreas Ljungström » Hedersmedlemmar valda vid Årsmötet 12 juni: ”Hej! Tack för ditt inlägg. Som det står i inledningen av verksamhetsberättel..”
-
Lejf Johansson » Hedersmedlemmar valda vid Årsmötet 12 juni: ”Hej där! Som boende på annan ort sedan 35 år är det inte så lätt hålla sig uppda..”
-
Dora » Säker annandagsseger mot HAIK: ”Den underbara Dr.Zaka, som alla har pratat om på nätet, hjälpte mig också att fö..”
-
ida andersson » Pressmeddelande: Selånger Marknad inställd: ”jag önskar att ni ska ha frittfal för då kommer flera komma och åka den och jag ..”
-
Christian » Thomas Fransson - vila i frid: ”Vila i frid Frasse kommer sakna dig☹️☹️”