Johan Karlsson in när Bergelin lämnar




Den i Köping fostrade målvakten Johan Karlsson är klar för spel i Selånger Bandy. Han ersätter den flyktade Jesper Bergelin.
Johan Karlsson, just 22 år fyllda, stod senaste säsongen i allsvenska Köping som dock degraderades till division 1. Johan har varit Köping trogen sånär som på en säsong i Borlänge/Stora Tuna BK.
- Det är en reaktionssnabb keeper med bra spelförståelse och ett sagolikt brinn, säger sportkommitténs Jesper Fransson och tillägger även att han är:
- En skön lirare.
Johan alltså, inte Jesper själv. (Som väl i och för sig också är en skön lirare, men det var inte det citatet avsåg.)
Förutom att vara bandymålis pluggar Johan på distans till lärare i historia och idrott och är även en stabil brevbärare, vilket man har kunnat läsa om i Bergslagsbladet.
BBT: Johan trivs med jobbet som brevbärare
Välkommen till Sundsvall och Selånger, Johan!
Sedan en tid är det även klart att vår målvakt de senaste två säsongerna, Jesper Bergelin, lämnar Selånger. Grabben vill hem till Uppsala och det blir moderklubben UNIK för hans del, vilket betyder att vi kommer att mötas under vintern.
- Han har varit bra att ha i laget på alla sätt och vi önskar honom lycka till i fortsättningen, säger Patrik Åsell.
Utom i matchernas mot oss, tillägger hemsidesredaktionen.
P.H.
Kommentera gärna nyheten:
Nyhetsarkiv
- ▼ 2021 (3)
- ► 2020 (23)
- ► 2019 (17)
- ► 2018 (67)
- ► 2017 (74)
-
►
2016 (96)
- ► december (12)
- ► november (12)
- ► oktober (7)
- ► september (6)
- ► juli (1)
- ► juni (3)
- ► maj (5)
- ► april (6)
-
►
mars (13)
- Garba klar: ABSOLUT inga planer på att sluta
- Nyheten om Öckes 55-årskontrakt mest läst på Sundsvalls Tidnings sajt
- ► februari (15)
- ► januari (16)
-
►
2015 (62)
- ► december (9)
- ► november (12)
- ► oktober (12)
- ► september (6)
- ► augusti (1)
- ► juli (1)
- ► juni (1)
- ► maj (2)
- ► april (2)
- ► mars (7)
- ► februari (5)
- ► januari (4)
- ► 2014 (55)
- ► 2013 (84)
- ► 2012 (91)
- ► 2011 (42)
Senaste kommentarer
-
Östen Sundin » GRATTIS, ÖSTEN SUNDIN 70 ÅR!: ”Vilken fantastisk grattishälsning från Laget i mitt hjärta. Det är så härligt at..”
-
Sune Sundin » GRATTIS, ÖSTEN SUNDIN 70 ÅR!: ”Bra återgivet om min brors härliga bandy liv,men en av hans största framgångar h..”
-
Øyvind » Lycka till och välkommen tillbaka!: ”Lycka till Erik & Jonas!”
-
Maria Dahlin » Det här är en nyhet: ”Ser fram emot en härlig säsong!”
-
Christer Ericson » En milstolpe i Selånger Bandys historia: ”Härliga minnen och starten på en ny era och nivå för Selånger SK Bandy. 27 år i ..”