Nyborg förlorade - öppet om kvalplatsen
Idag möttes Nyborg och Borlänge på Nyborgsvallen. Det var länge jämnt målmässigt, men sista tjugo minuterna kunde Borlänge gå ifrån till en säker seger till slut. 4-7 skrevs resultatet till.
Detta innebär att vi nu ligger en poäng för Nyborg, men med en match mer spelad. Med största sannolikhet går Nyborg förbi när de på lördag möter Söråker borta. På söndag kommer Nyborg till Gärdehov och vinner vi då går vi alltså förbi det blåvita laget från den lilla byn utanför Kalix.
Borlänge blev med segern idag klara seriesegrare och det får vi gratulera till. Men om kvalplatsen är det öppet. Den ska vi ha!
P.H.
Kommentera gärna nyheten:
Nyhetsarkiv
Senaste kommentarer
-
Blå Rocken » Holdo och Denka fortsätter: ”Kuben till Söråker. Beträffande komentaren till nedanstående artikell, inte ska ..”
-
Håkan Jansson » Rapport från medlemsmötet: ”Bra punkter som prioriterades. Dock tycker jag att frågan om bandyhall bör vara ..”
-
P.H. » Holdo och Denka fortsätter: ”Ja, Kalle, det stämmer. Han anser att han har större möjligheter att utvecklas d..”
-
kalle » Holdo och Denka fortsätter: ”såg att bergström gått till söråker”
-
P.H. » Holdo och Denka fortsätter: ”Ja, han bor i Uppsala just nu. Och vill du veta mer om Wibergs tidigare Uppsalal..”